-
Hvis du skal >
-
Overfør hund fra andre organisationer
Overfør hund fra andre organisationer
Ønsker du og din hund at være en del af DKK's mange muligheder? Hvis du har en hund med stambog fra en anden stambogsførende organisation, er det som udgangspunkt muligt at få den overført til DKK.
Er din hund købt i udlandet og har din hund en stambog med FCI-logo på, er det betegnet som import og ikke en overførsel fra anden stambogsførende organisation. Se derfor mere om import af FCI-hund fra udlandet.
Alle overførsler behandles som individuelle dispensationssager, og behandlingstiden forventes at være op til 4-6 uger. Man modtager altid et skriftligt svar, men man kan ikke nødvendigvis få uddybet en evt. afvisning.
Sådan gør du
- Udfyld skema
Skemaet for overførsel udfyldes og sendes sammen med stambogen. - Original stambog
Indsend den originale stambog til DKK. Den originale stambog påføres et stempel med DKK-registreringsnummer, og der udstedes et ejerbevis. Alle overførsler stambogsføres i DKX-register uden aner (DJR er undtaget). Det er ikke muligt at få en DKK stamtavle på den overførte hund (også DJR hunde).
Indgår FCI-godkendte racer efterfølgende i avl registreres afkom i DKK-register (FCI-register). Afkom får herved DKK stamtavler med FCI-logo, da de er opdrættet i overensstemmelse med FCI-procedure.
- Ejerbevis
Hvis ikke ejerskabet fremgår af stambogen, skal du vedlægge ejerbeviset eller alternativt en kopi af købskontakten, når du sender stambogen til DKK. Det er et krav at ejer af hunden, skal være bosiddende Danmark. - Dansk Hunderegister
Vedlæg en kopi af hundens attest fra Dansk Hunderegister. - Gebyr
Betal gebyret for overførslen. Såfremt overførslen afvises af DKK, returneres beløbet (dog minus 140,- kr., som er et ekspeditionsgebyr).
Dansk Kennel Klub forbeholder sig ret til at kræve fremstilling for en FCI-autoriseret dommer ved overførsel og indtil 6 måneder efter overførslen. Dommerens godkendelse af hunden er således en forudsætning for stambog.
Hvad koster det?
Stambogsføring af overførsler (priser for 2022):
For ikke-medlemmer af DKK: Kr. 1.651
For medlemmer af en specialklub under DKK: Kr. 660
For medlemmer af DKK: Kr. 416
(Ønsker du at blive medlem, klik her).
Særligt for enkelte racer
Jack russell terrier og Parson russell terrier
JRT-klubberne skelner ikke mellem Jack Russell Terrier og Parson Russell Terrier, men stambogsfører begge som Jack Russell Terrier - i FCI er racerne opdelt i to separate varianter.
Hvis du ejer en Parson Russell Terrier, så er det muligt at få den typegodkendt i Dansk Terrier Klub, efter den er fyldt 9 måneder.
Sådan gør du
- Følg den generelle guide øverst på siden.
- Meddel DKK om dit ønske om typegodkendelse når du indsender den originale stambog.
- DKK giver Dansk Terrier Klub besked om den ønskede typegodkendelse.
- Dansk Terrier Klub kontakter dig herefter om en given dato for fremstillingen.
Hunden vil ikke kunne deltage på udstilling som en Parson Russell Terrier før den er blevet typegodkendt som en Parson Russell Terrier - og kan dermed ikke udstilles samme dag med typegodkendelsen.
FT spaniels (DJR)
DKK og KFTS har indgået en aftale om overførsler, hvilket indebærer, at FT spaniels i fremtiden bliver registreret i vort normale register som Engelsk Cocker spaniel og Engelsk springer spaniel.
Hvis du vil læse mere om at overføre en FT spaniel, kan du finde det her: https://www.dkk.dk/stambog/ft-spaniels
Retrievere (DJR)
Særaftale for registrering af sundhedsresultater:
Vedlæg kopi af hundens DJR-sundhedsattest for registrering af HD + AD samt testikelstatus.
Ved registrering af øjenlysnings- og DNA-resultater skal DKK have tilsendt kopi af sundhedsattest.
Gravhunde (alle varianter)
Efter aftale mellem DKK og Dansk Gravhundeklub bliver der ikke lavet overførsler af Gravhunde fra andre klubber.
Hvid schweisisk hyrdehund
Efter aftale mellem DKK og KHGK bliver der ikke lavet overførsler af Hvid schweisisk hyrdehund fra andre klubber.
Broholmer
En overførsel med henblik på stambog i DKK bliver behandlet af Broholmerselskabet, Udvalget for Glemte og Nationale racer i DKK og af DKK´s bestyrelse.
Da hunden er af racen Broholmer, har parterne aftalt, at DKK afviger for normal procedure på en række punker.
Broholmeren betragtes i DKK fortsat som en rekonstruktionsrace, så de herunder beskrevne afvigelser har ingen afsmittende virkning på andre racer – de vil fortsat skulle indfri alle krav.
Følgende skal være på plads i forbindelse med overførsel:
Normalt foregår en overførsel af en hund ved at indsende den originale stambog, som bliver erstattet af en DKK stambog.
I dette tilfælde indsendes en kopi af hundes stambog - gebyr i henhold til ovenfor.
I dette tilfælde medtages aner (3 generationer).
Når der kommer ønsker om overførsler af Broholmere med DRU stambog; kræver det at hunden har en eksteriørbeskrivelse, som er godkendt og underskrevet af formanden for udvalget for Glemte og Nationale racer Bo Lasthein.
I forbindelse med efterfølgende avl:
Når hunden er godkendt til overførsel og overført, skal hunden på alle måder opfylde racens avlsrestriktioner, før den kan indgå i avl – se racens avlsrestriktioner https://www.hundeweb.dk/dkk/se...
Nuværende avlsrestriktioner kræver et DKK/FCI bedømt HD/AD resultat, at hunden er udstillet på en FCI/DKK annerkendt udstilling med mindst Very Good (af en dommer fra et panel særligt udvalgt af DKK), samt have gennemgået en DKK mentalbeskrivelse.
Old English Bulldog
DKKs bestyrelse har besluttet at optage old english bulldog i DKKs X-register.
Dansk Kennel Klub accepterer overførsler fra en række stambogsførende organisationer. Hvis du har en old english bulldog med stambog fra en anden stambogsførende organisation, er det som udgangspunkt muligt at ansøge om at få den overført til DKK, ved at følge proceduren anført øverst på denne side.
Kan man overføre hunde fra alle klubber?
Nej, du skal være opmærksom på, at det ikke er alle klubber DKK overfører fra:
DKK overfører bl.a. ikke hunde fra nedenstående foreninger:
Spørgsmål - svar om overførsler
Overføres hunden med dens aner (forældredyr)?
Afhængig af organisation og opfyldelse af avlsrestriktioner kan det variere, om aner påføres i DKK's registrering af hunden.
Titler og sundhedsoplysninger overføres som udgangspunkt ikke.
Overføres hunden med hele dens stamtavlenavn?
Nej, da kennelmærket i den anden stambogsførende organisation ikke kan overføres til DKK, kan hunden ved overførsel kun registres uden kennelmærke og et sammenhængende navn.
Et eksempel kunne være: Lydighund (dette er kennelmærket) Sorte Sofus (dette er det efterfølgende navn).
Kennelmærket Lydighund vil aldrig komme med, mens Sorte Sofus vil kunne blive til et sammenhængende navn, hvis du på ansøgningen påfører at du ønsker at de efterfølgende navne skal slås sammen. Hvis du ikke anfører ønsket om at navnene skal sættes sammen, vil hunden kun blive registret med et navn - Sofus (fra eksemplet).
Skal hunden bruges i avl?
Har vi overført din hund til DKK og tænker du på, at den skal have hvalpe?
Vær opmærksom på, at følgende regel gælder fra og med 1. juni 2021 for alle overførsler foretaget efter den dato:
Hunde, der er overført fra en anden organisation end FCI, skal have en godkendt FCI udstillingspræmiering eller godkendt eksteriørbedømmelse med resultatet mindst Very Good, før parring (med undtagelse af hunde overført fra DJR -Dansk Jagthunde Registrering og Border Collier fra ISDS), for der kan udstedes stambøger på deres hvalpe.
Det vil sige, at såfremt din hund på et tidspunkt skal indgå i avl, skal begge forældredyr før parring opfylde racens avlskrav og den overførte hund have ovennævnte udstillingspræmiering/bedømmelse, for at der kan udstedes stambøger på hvalpene.
Vores anbefaling er derfor, at du allerede i forbindelse med overførslen kigger efter en udstilling i enten DKK eller racens specialklub eller en eksteriørbedømmelse, da det kan være praktisk at være på forkant. Man ved aldrig hvad fremtiden bringer, og måske finder man pludselig interesse i at benytte din hund i avl, selv om det ikke var meningen fra starten.
Overføres hundens HD/AD status?
Nej, dog er der undtagelser for hunde overført fra DJR samt racen Broholmer.
I enkelte tilfælde kan det være muligt at ansøge om at få bedømt de HD/AD/OCD billeder, som er taget før hunden blev overført til DKK. I nogle tilfælde vil de blive godkendt – i andre skal DKK’s bedømmer genbedømme dem.
Kontakt DKK's sundhedsafdeling pr. mail Brso@dkk.dk for at høre nærmere.
Hvornår kan jeg benytte mig af DKK's mange tilbud?
Hunden kan tilmeldes udstillinger, prøver og konkurrencer, når hunden har fået et DKK reg. nr.
Skal du benytte hunden til avl? Så husk at hunden inden parring skal opfylde de til enhver tid gældende avlsrestriktioner for den pågældende race. Find avlsrestriktionerne her
Kan jeg føre en handelssag ved DKK's klagenævn?
Nej, hvis hunden oprindeligt er opdrættet og stambogsført i en anden organisation end DKK, så kan en potentiel handelssag ikke behandles i DKK's klagenævn.
Har du brug for hjælp til en overførsel
Freja Dahl
Telefon: 56188104
Telefontid:
Mandag – torsdag 13.00 – 15.00
Fredag 11.00 – 13.00
Gældende fra 1. januar 2022