Baseret på en bedømmelse af røntgenbilleder af hofterne tildeles hunden en HD grad fra A-E. Hunde med HD status A eller B betragtes som HD fri og kan benyttes i avl. Hunde med HD status C kan kun benyttes i et vist omfang, der varierer fra race til race. Det samme gælder for AD, hvor hunde med AD status 0 og 1, kan benyttes i avl.
Hofteledsdysplasi (HD) og Albueledsdysplasi (AD) er arvelige lidelser med såkaldt polygen nedarvning. Det betyder, at det er den samlede virkning af mange forskellige gener + det miljø hunden vokser op i, der afgør om en hund får HD eller AD. Jo bedre status de avlsdyr man vælger har, jo større er sandsynligheden for, at deres afkom bliver HD og AD-fri.
Som opdrætter bør du så vidt muligt vælge avlsdyr, der er fri for HD og AD. Risikoen for at få afkom med HD eller AD vil statistisk set være større, hvis man bruger avlsdyr med HD eller AD og på lang sigt vil det ikke være med til at forbedre racens sundhed. Der kan dog være situationer, hvor en opdrætter vurderer, at det alligevel kan forsvares. Det kan f.eks. være, at en hund med mild HD eller AD besidder andre egenskaber, der er meget vigtige at bevare i racen.
Vær opmærksom på, at du som opdrætter altid er ansvarlig i forhold til købeloven. Hvis en af de hvalpe, du har solgt, kommer til at lide af svær HD (grad E) eller AD grad 3 inden 2 års alderen, har køberen ret til at ophæve købet, levere hunden tilbage og kræve hele købesummen retur. Hvis køberen ikke ønsker at levere hunden tilbage, kan vedkommende i stedet kræve et nedslag i købesummen, typisk på halvdelen.
På baggrund af lovgivningen har DKK besluttet, at der ikke kan registreres hvalpe efter forældredyr med HD status D og E samt AD status 2 og 3 – uanset om racen har HD/AD krav eller ikke.
Racer med avlskrav:
I racer med krav om HD-fotografering før avl, kan en hund med HD grad C kun bruges i avl med en avlspartner, der er har HD grad A.
Racer uden avlskrav:
Selv om der i en race ikke er krav om HD eller AD-fotografering før avl, er der mange opdrættere, der alligevel ønsker at få vished om deres avlsdyrs HD-eller AD-status.
I racer uden krav om HD-fotografering før avl, kan en hund med HD grad C bruges i avl med en avlspartner, der er har HD grad A, B, C eller en avlspartner som ikke har status.
Det er tilladt at anvende to hunde med AD grad 1 i avl, uanset om race har AD krav eller ikke.
Dansk Kennel Klub
Parkvej 1
2680 Solrød Strand
56 18 81 00
post@dkk.dk
CVR 11 88 18 15
Betalinger til Dansk Kennel Klub
Reg. nr.: 9070 Konto: 1639581302
IBAN-nr: DK3090701639581302
SWIFT-kode: VRSPDK22
Handelsbetingelser
Fortrydelsesformular