Fra i dag modtager opdrættere og hundeejere som udgangspunkt DKK's stambog digitalt.
Den digitale stambog udstedes som en certificeret PDF og indeholder de samme oplysninger som den printede stambog. Hundens identitet, afstamning og registrering er dokumenteret på samme sikre måde – nu i et format, der er nemt at gemme og altid lige ved hånden.
Den digitale stambog er digitalt signeret af DKK og indeholder en QR-kode, som giver hurtig adgang til hundens oplysninger i Hundeweb. Det gør det både enkelt og sikkert at dokumentere hundens identitet og registrering.
Selvom den digitale stambog nu er standard, er det fortsat muligt at få en printet stambog. Den kan bestilles i forbindelse med registreringen eller efterfølgende mod et tillæg.
For mange opdrættere og hundeejere har den printede stambog stadig stor affektionsværdi. Derfor bevarer DKK muligheden for at få stambogen i det velkendte trykte format.
Vi har samlet svar på de mest stillede spørgsmål om de digitale stambøger. Her kan du blandt andet læse om, hvordan du henter din digitale stambog, bestiller en printet stambog, og hvordan den digitale signatur fungerer.
Læs spørgsmål og svar om digitale stambøger her.
Dansk Kennel Klub
Parkvej 1
2680 Solrød Strand
56 18 81 00
post@dkk.dk
CVR 11 88 18 15
Betalinger til Dansk Kennel Klub
Reg. nr.: 7316 Konto: 0001089500
IBAN-nr: DK0973160001089500
SWIFT-kode: JYBADKKK
Handelsbetingelser
Fortrydelsesformular