MENU

Barn og hund / Ven med en hund

Projekt Ven med en hund er et gratis tilbud til børn i alle danske skoler. Formålet med projektet er at lære børn, hvordan de på en sikker måde kan omgås hunde og derved øge tilliden og skabe rammerne for gode oplevelser barn og hund imellem.

Projektet har, siden opstarten i 1991, været en stor succes, og mere end 100.000 børn er blevet undervist af DKKs Barn & Hund undervisere. Nu har projektet fået et nyt navn, men konceptet er helt det samme.

Projektet tilbydes primært børn fra børnehaveklasse til 4. klassetrin.

Gennem de seneste år er der sket et markant fald i antallet af hundebidsskader, som anmeldes til forsikringsselskaberne – formodentlig bl.a. på grund af den øgede viden om, hvordan man skal omgås hunde.

Underviserne på Ven med en hund

Underviserne er erfarne hundefolk, der frivilligt tager ud på skoler landet over og forestår undervisningen (ca. 45. min.). De medbringer noget let forståeligt materiale, som undervisningen formes ud fra og udleveres til børnene, så de kan tage det med hjem til deres forældre og fortsætte snakken der. Endvidere medbringer underviseren som regel selv sin hund, som børnene får lov til at hilse på, hvis de har lyst.

Vil du vide mere

Hvis du vil vide mere om DKK´s gratis Projekt Ven med en hund, eller du kender en skole der gerne vil have besøg af en underviser, kan du kontakte DKKs information på tlf. 56 18 81 00 – eller du kan kontakte Karina kagr@dkk.dk eller Caroline caku@dkk.dk på mail, som vil sørge for at du bliver kontaktet af en underviser.

Ven med en hund undervisning
Ven med en hund

Kontakt DKK

Dansk Kennel Klub
Parkvej 1
2680 Solrød Strand
56 18 81 00
post@dkk.dk
CVR 11 88 18 15

Bank

Betalinger til Dansk Kennel Klub
Reg. nr.: 7316 Konto: 0001089500
IBAN-nr: DK0973160001089500
SWIFT-kode: JYBADKKK Handelsbetingelser Fortrydelsesformular

Min side Presse Eksteriørdommer Dyrlæge Regler og instrukser Blanketter Specialklubber Privatlivspolitik Klubsystemer Få rabat som DKK medlem