Vær opmærksom, hvis du søger hund eller hvalp på nettet
DKK er blevet opmærksom på, at en svensk hjemmeside annoncerer hunde og hvalpe med billeder og annoncetekster, der stammer fra Købhund.dk
Annoncerne er blevet kopieret uden DKK’s tilladelse og vises på den svenske hjemmesides egen platform, hvor der også tilbydes betalingsløsninger i forbindelse med køb af hund.
Vi vil derfor opfordre alle, der søger hund eller hvalp, til at være ekstra opmærksomme
Finder du en annonce på en anden hjemmeside, som ser ud til at stamme fra Købhund.dk, anbefaler vi, at du går direkte til www.købhund.dk for at finde den oprindelige annonce og kontakte opdrætteren.
Vi anbefaler desuden, at du altid undersøger, hvem du handler med, og er forsigtig med at overføre penge via hjemmesider eller betalingstjenester, du ikke kender.
DKK har ikke givet tilladelse til, at annoncer fra Købhund.dk kopieres og anvendes på den svenske hjemmeside og vi har bedt om, at brugen af vores annonceindhold ophører.
Det er en mærkesag for DKK, at kommende hundeejere kan finde deres nye hund på et trygt og oplyst grundlag. Derfor tager vi det alvorligt, når annoncer fra Købhund.dk bliver kopieret og anvendt uden tilladelse.
