DKK støtter Vi Finder Hund med donation
At ens hund løber væk, er de fleste hundeejeres værste frygt. Derfor har DKK valgt at støtte foreningen Vi Finder Hund med en donation på 16.000 kroner.
Om Vi Finder Hund
Vi Finder Hund drives udelukkende af frivillige og hjælper hvert år hundeejere med at finde bortløbne hunde og få dem sikkert hjem igen. Donationerne går blandt andet til udstyr, transport, vildtkameraer, droner og andre tekniske løsninger, som er afgørende i eftersøgningsarbejdet.

For DKK handler støtten om mere end den økonomiske donation.
Vi ønsker også at synliggøre og formidle brugbar viden og rådgivning til hundeejere, hvis deres hund løber væk.
Når uheldet er ude, kan det være svært at vide, hvad man skal gøre først, og her kan lettilgængelig og fagligt funderet vejledning gøre en stor forskel.
"Vi ved, hvor stor en del af familien en hund er. Når en hund bliver væk, skaber det stor bekymring, og derfor vil vi gerne bakke op om det vigtige arbejde, Vi Finder Hund udfører. Samtidig ser vi et stort potentiale i at styrke den viden og rådgivning, som hundeejere kan få adgang til i en svær situation," siger Lise Lotte Christiensen.
Hos DKK arbejder vi for bedre hundevelfærd og ansvarligt hundeejerskab. Støtten til Vi Finder Hund er et konkret bidrag til en indsats, der hjælper hunde sikkert hjem og giver deres ejere håb i en svær situation.
Vi Finder Hund har taget imod donationen med stor taknemmelighed og peger på, at bidrag som dette gør en mærkbar forskel for foreningens frivillige arbejde.
Vi ønsker Vi Finder Hund held og lykke med det fortsatte arbejde og ser frem til den videre dialog om, hvordan vi sammen kan styrke hjælpen til danske hundeejere.
