Kennelmærke-ansøgninger


Kennel Emperio ved Josephine Gardner Rasmussen (cavalier king charles spaniel)
Kennel Toy Angels, Toy Victory, Tiny Friends, Madeleines ved Madeleine Hammer (pomeranian)
Kennel Van Hauen, Royal Van Hauen, Holkenhauen, Royal Hauen ved Hjørdis Holk (boxer)
Kennel Beaivi Lapp, Beaivi Lapin, Lapp Paw's, Valla Lapp ved Jeanette Damm (finsk lapphund)
Kennel Hornsmarken, Bergamo, Agaten, Vang ved Eila Vang (schæferhund, stockhåret & schæferhund,langstockh. m. underuld)
Kennel Lille Wenedig's ved Winni Bøge Jensen (chinese crested/powder puff)
Kennel Nordic Excellence ved Helle Sydendal Flodgaard (russkaya tsvetnaya bolonka)
Kennel Skovbos, Allegårdens ved Anette Skovbo (west highland white terrier)
Kennel Redbox Union ved Marie Hagbard Jensen & Ole Andersen (boxer)
Kennel Calm Cavalier, Carma Stars ved Lene Nielsen (cavalier king charles spaniel)
Kennel Dog´s Of Glory, Dog´s To Memory ved Henrik Berg Kjeldsen & Christina Berg Kjeldsen (engelsk cocker spaniel & labrador retriever)
Kennel Hjortemosegaard ved June Rasmussen (karelsk bjørnehund)
Kennel Skovlykkens, Lundholmens, Tibbelundens ved Lisbeth Lund (tibetansk spaniel)
Kennel Klosterskovgaard ved Lone Lyngbye & Henrik Lyngbye (labrador retriever)
Kennel Fire Feet ved Benjamin Folkmann Olsen (engelsk springer spaniel)
Kennel Arc De Triomphe, Danish Stars, Champs Élysées ved Antonio Bozovic (pomeranian)
Kennel Primal Hound's, Primal Hounds, Primal Hound ved Anne Nystrøm (podenco ibicenco, korthåret & podenco ibicenco, ruhåret)
Kennel Breeding Of Angels, Raising Angels, Angels Of Denmark, True Friends ved Annika Schandorff (dogue de bordeaux)
Kennel North Hunt, Pheasant, Quail, Petmar ved Peter Mariegaard (labrador retriever)
Kennel Kobbelsøe ved Connie Jørgensen (hvid schweizisk hyrdehund)
Kennel Bypostvang, Bypostvang's, Postvang ved Dorte Postvang (bichon havanais)
Kennel True Hunter, Dalgaards Hunter, South Point ved Christina Dyna Rasmussen & Thomas Dahlgaard Olsen (ruhåret hønsehund & griffon korthals & braque francais pyrenees)
Kennel Goldenfullmoon, Mygold, Goldfromheaven ved Randi Jensen (golden retriever)
Kennel Supreme Gundogs, Floka Gundogs, L.W Gundogs ved Rikke Andersen (labrador retriever)
Kennel Nova, Novas Eurasiere ved Louise Gylden Houmann Kolby (eurasier)
Kennel Sankt Claras, Skt. Claras, Claras Kloster´s, Klaras Kloster's ved Iben Vitved (riesenschnauzer, sort & dværgschnauzer, sort/sølv)
Kennel Skagfjörðs, Skagfjörð ved Susan Storm (islandsk fårehund)


Evt. indsigelser mod ovennævnte ansøgte kennelmærker bedes skriftligt tilsendt DKK's kontor senest 25. oktober 2020

Godkendelser fra FCI af ovennævnte kennelmærkenavne forventes i slutningen af november og meddeles de pågældende direkte.


Henvendelser angående kennelmærker: Jens Heine - mail jehe@dkk.dk - tlf. 56188105 - telefontid mandag 10-12, tirsdag og torsdag kl. 13-14.30

Ansøgningsfrist for kennelmærker som bringes på DKK's hjemmeside fra den 15. november er den 11. november.
Ansøgningsfrist for kennelmærker som bringes på DKK's hjemmeside fra den 15. december er den 11. december & betaling af gebyr skal være modtaget i DKK samme dato.