CMS123.com
Send til en ven   Print   Sitemap                 
Om DKKOm hundeKøb hundFor opdrættereAktiviteterUddannelse/kurserUdstillinger Del siden |

Min hund skal have hvalpe 

På denne side kan du finde en hel række praktiske oplysninger. Det er en god idé at læse punkterne igennem, før du overhovedet giver dig i kast med at vælge en hanhund til din tæve.

Nogle af forholdene skal man nemlig have styr på allerede inden parringen. Nedenfor har vi oplistet en kort oversigt over forløbet, som kan give dig et overblik, men som ikke erstatter læsning af punkterne i oversigten til venstre.

  1. Vær opmærksom på DKKs etiske anbefalinger for avl.
  2. Tjek af begge forældre er godkendt til avl.
  3. Udfyld en skriftlig parringsaftale - se her 
  4. Vælg om hvalpene skal ID-mærkes af din dyrlæge eller af en af DKKs ID-mærkere - se her
  5. Bestem om du vil have hvalpene annonceret på DKKs hvalpeliste - se her 
  6. Indsend registreringsanmeldelse (se her) og betaling for stambogsføring (+ betaling for ID-mærkning, hvis du har valgt en DKK ID-mærker + betaling for hvalpeliste, hvis du har valgt det) til DKK.
  7. Du skal vide, at du kan får foretaget DNA-test, hvis tæven ved et uheld skulle være blevet parret af to hanhunde - se her 
  8. Du skal vide, at det er dit ansvar, at hvalpene er korrekt præget og socialiseret - se her 
  9. Du skal vide, at DKK anbefaler, at man anvender DKKs købsaftale og sørger for, at hvalpene har en sundhedsattest, som er max. 1 uge gammel på salgstidspunktet.
  10. Sørg for, at der foretages korrekt ejerskifte af hvalpen, når den afhentes og sørg for med det samme at indsende blanketten til DKK - se her 
  11. Udlever stambogen sammen med hvalpen.

 

 
DOC-file: Min hund skal have hvalpe

Dansk Kennel Klub  |  Parkvej 1  |  2680 Solrød Strand  |  T: 56188100  |  F: 56188191  |  E-mail: post@dkk.dk