DKK anbefaler, at man sørger for følgende ift. tyveri af hunde:
Hunden skal være ID-mærket med chip eller tatovering (så den har et ”stelnummer”), og den skal være registreret i Dansk Hunderegister. Det er lovpligtigt. Hvis du har købt en DKK-stambogsført hund, er disse forhold i orden, når hvalpen forlader opdrætteren. Ellers skal du selv sikre dig, at hunden er korrekt ID-mærket og registreret.
Oplysningerne i Dansk Hunderegister skal være opdateret med korrekt adresse og besidder.
Hunden bør ikke efterlades uden for butikker, hvor man ikke kan holde øje med den inde fra butikken. Det gælder ikke mindst hvalpe og små hunde.
Man kan købe snore med en låseanordning, som gør det vanskeligere at fjerne hunden hurtigt, hvis man har låst snoren til noget solidt. Men tænk på, at en tyv hurtigt kan fjerne hele halsbåndet og blot tage en lille hund eller hvalp i en taske eller under frakken.
Det er nyttigt at have vellignende, opdaterede billeder af hunden – både på papir og elektronisk – så man hurtigt kan fremstille efterlysningsannoncer.
Tyveriet skal naturligvis straks anmeldes til politiet. Hvis anmeldelsen foretages pr. telefon, så bed om at få oplyst en mailadresse, hvortil du også sender anmeldelsen og beder om at modtage en bekræftelse på modtagelsen. Der er desværre adskillige eksempler på, at politiet ikke har noteret anmeldelserne ned!
Du kan få hunden efterlyst på DKKs hjemmeside. Henvend dig derudover til Falck, Dansk Hunderegister, Dyrenes Beskyttelse og life.ku (Landbohøjskolen), der har adgang til en intern dyrlæge-hjemmeside, som kan være en utroligt vigtig kanal, så dyrlægen ved, at han/hun skal være på vagt, hvis der kommer ”ukendte” hunde i konsultationen.
Kontakt medierne – både lokalt på landsdækkende.
Dansk Kennel Klub | Parkvej 1 | 2680 Solrød Strand | T: 56188100 | F: 56188191 | E-mail: post@dkk.dk