CMS123.com
Send til en ven   Print   Sitemap                 
Om DKKOm hundeKøb hundFor opdrættereAktiviteterUddannelse/kurserUdstillinger Del siden |

Hjælp til at vælge 

Vælg race
Der findes adskillige søgemaskiner, som kan hjælpe en med at finde frem til, hvilken hund, der passer til hvilken ejer/familie.

Ingen af dem er fuldkomne. Men hvis man benytter flere af dem, kan man typisk ”skyde sig ind” på, hvilken type man skal kigge efter.

Generelt er man tilbøjelig til at overvurdere sin egen kapacitet som hundeejer. Man har ikke helt så megen tid og helt så store evner som hundeopdrager, som man måske troede. Mange er tilbøjelige til at vælge hund lidt efter, hvordan de gerne selv vil opfattes: ”Jeg kan godt lide sådan en livlig, selvstændig hund”. Men det er ikke sikkert, man kan det efter en lang arbejdsdag med to utidige, mindreårige børn i familien. Eller: ”Min hund skal ikke være sådan en, som andre kan hundse med”. Men det stiller enorme krav om træning og ansvarsbevidsthed og fokus på omgivelserne at have sådan en hund.

Et godt råd er derfor: Lad være med at vælge en race, som er en for stor mundfuld.

Vælg hvalp
Læs tema fra HUNDEN, maj 2010: Vælg den rette hvalp - via link nedenfor.

 
PDF-file: Artikel fra HUNDEN nr. 5, 2010 -

Dansk Kennel Klub  |  Parkvej 1  |  2680 Solrød Strand  |  T: 56188100  |  F: 56188191  |  E-mail: post@dkk.dk